You are currently viewing Świadectwo charakterystyki budynku co to jest i do czego służy

Świadectwo charakterystyki budynku co to jest i do czego służy

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Chcesz sprzedać lub wynająć dom, masz zainteresowaną osobę, dogadujesz cenę i w końcu idziesz do notariusza. I wtedy okazuje się, że brakuje Ci jeszcze jednego dokumentu – świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i nie możesz sprzedać tej nieruchomości. Brzmi znajomo? 

W poniższym artykule o tym co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej

1. Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i części budynku (mieszkania, usługi, etc.)

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, w którym określono ilość energii niezbędnej do zaspokajania zapotrzebowania budynku albo części budynku w energię związaną z użytkowaniem.

Jest to energia zużywana na potrzeby ogrzewania i wentylacji, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a także w przypadku budynków biurowo-usługowych również oświetlenia.

 

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynku*  definiuje charakterystykę energetyczną jako zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku lub części budynku, określających całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. 

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku uwzględnia technologię budowy 

i związane z nią parametry techniczne konstrukcji budynku (przegrody budowlane). Do obliczeń zapotrzebowania energii budynku lub jego części brane są pod uwagę instalacje w budynku oraz źródło ciepła i jego zasilanie.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku (mieszkania, pomieszczeń usługowych, biur), może być opracowane na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, a w przypadku braku tego świadectwa, na podstawie dokumentacji technicznej budynku. 

2. Czy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest obowiązkowe

Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej na budynki, wybudowane po 2009 roku. Najnowsze przepisy* rozszerzyły ten obowiązek na budynki wybudowane przed 2009 rokiem.

3. Kogo dotyczy obowiązek do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku?

Do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zostali zobligowani  właściciele lub zarządcy budynku lub części budynku, osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu, w przypadku gdy:

 

 

  1. nieruchomość jest zbywana na podstawie umowy sprzedaży;
  2.  nieruchomość jest zbywana na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  3.  nieruchomość jest wynajmowanego.

 

Zgodnie z przepisami również inwestor jest zobowiązany do  załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej  do  zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenia na użytkowanie.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej wykonuje się zarówno dla mieszkania, pomieszczeń

usługowych jak i całego budynku, w tym także budynku wielorodzinnego.

Zarówno najemca jak i nabywca mieszkania nie mogą się zrzec prawa do otrzymania świadectwa. 

 

4. Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej

Obowiązek zapewnienia świadectwa charakterystyki energetycznej nie dotyczy  budynków

  1. podlegających ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
  2. używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej
  3. przemysłowego oraz gospodarczego,
  4. mieszkalnego, ale:
  • użytkowanego nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • mieszkalnego, wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
  • gospodarstw rolnych współczynniku określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną EP mniejszym niż 50 kWh/(m2∙rok).

5. Ile wynosi grzywna za brak dokumentu

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się w celu przekazania go kupującemu lub najemcy nieruchomości. Obowiązek zamówienia sporządzenia świadectwa oraz jego przekazania nabywcy lub najmującym, spoczywa na osobie posiadającej własnościowe, spółdzielcze lub lokatorskie prawo do nieruchomości (właściciel, zarządca). Zarówno najemca jak i nabywca mieszkania nie mogą się zrzec prawa do otrzymania świadectwa. Za niezastosowanie się  do tego obowiązku grozi kara grzywny nawet do 5 tys. zł. Karę grzywny może nałożyć nadzór budowlany, sąd, gmina lub policja

 

Żeby uniknąć kary, skorzystaj z naszej oferty!

5. Czy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku traci ważność?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważna aż 10 lat!

Dodatkowo w budynkach:

  • o powierzchni użytkowej powyżej 250 m2 zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów,
  • o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w którym są świadczone usługi dla ludności (o ile świadectwo jest już sporządzone).

Świadectwo musi być umieszczone w widocznym miejscu dla interesanta.

Świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem terminu, o którym mowa w ust. *,  jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.

  •  

Przepisy:

Podstawą prawną dla świadectwa charakterystyki energetycznej jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Wprowadza ona życie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w tej samej sprawie.

 

Dodaj komentarz